پیکر بندی و مدیریت سرور


شبکه مجموعه ای از دو یا چند کامپیوتراست که به طریقی می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند ارتباط بین کامپیوترها ممکن است به واسطه کابلهای موازی مودم کارتهای شبکه تجهیزات بی سیم یا هرنوع رسانه دیگری که امکان برقراری ارتباط میان کامپیوتر ها را فراهم می کند برقرار شود.
اینترنت مجموعه ای از چندشبکه محلی است که به یکدیگر متصل شده اند برخی از این شبکه ها دارای چنان ابعاد بزرگی هستند که اغلب با عنوان شبکه های مقیاس بزرگ شناخته می شوند در واقع این گونه شبکه ها متشکل از شبکه های کوچکتری هستند که در موقعیت های جغرافیایی مجزایی مستقر شده اند چنان که می دانید بزرگترین این شبکه ها شبکه جهانی اینترنت است .
کامپیوترهای مستقر در یک شبکه برای برقراری ارتباط با یکدیگر به عناصر مختلفی مانند نام حوزه آدرس عددی آدرس سخت افزاری و تسهیلات لازم برای مدیریت ارتباطات و همچنین پروتکلهای در سطح برنامه های کاربردی به منظور استفاده از سرویس پست الکترونیکی دسترسی به صفحات وب دسترسی به سرویس دهنده های فایل و مانند آنها نیاز دارند این عناصر را می توان در قالب یک مجموعه پروتکل دسته بندی کرده یک مجموعه پروتکل در اصل قراردادی برای تقسیم وظایف است برخی از این پروتکل ها به منظور استفاده از سرویس پست الکترونیکی یا سرویس دهنده نام حوزه و برخی نیز جهت استفاده از اسامی حوزه ها آدرس عددی و آدرس های سخت افزاری تنظیم شده اند برخی دیگر از پروتکل ها نیز به منظور رمز گذاری داده ها کنترل کدهای باینری و موارد دیگر تنظیم شده اند .

در اینجا چند سرویس مهم شبکه های کامپیوتری را مورد بررسی قرار می دهیم .

سرویس DNS مختصر شده Domain Name Service
این سرویس یک بانک اطلاعاتی شامل اسامی کامل حوزه ها و آدرس های عددی است جستجوی یک وب سایت روی اینترنت در واقع منجر به به جستجوی یک سرویس دهنده نام حوزه می گردد پس از ترجمه آدرس وب سایت مورد نظر به آدرس عددی متناظر توسط سرویس دهنده نام حوزه از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر ارسال می شود تا در نهایت به وب سایت مورد نظر می رسد.

سرویس DHCP مختصر شده Dynamic Host Configuration Protocol
تخصیص دستی آدرسهای عددی به کامپیوتر های مستقر در شبکه می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد برای مثال چنانچه این کار با دقت کافی انجام نشود ممکن است یک آدرس عددی واحد به دو کامپیوتر مختلف تخصیص داده شود این امر منجر به مشکلات بعدی و اختلال در شبکه خواهد شد این سرویس دهنده فرایند تخصیص آدرس های عددی به کامپیوتر های مستقر در شبکه را به طور خودکار انجام می دهد.

سرویس FTP مختصر شده File Transfer Protocol
این سرویس یکی از قدیمی ترین اعضای مجموعه پروتکل های TCP/IP است با وجود این بهره برداری از این سرویس همچنان رو به افزایش می باشد چنان که از نام آن پیداست این سرویس به منظور انتقال فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر طراحی شده است .

پیشرفت سریع فناوری و توسعه فنی شبكه‌های كامپیوتری، نیاز روز افزون به دانش فنی، تجربه و تسلط به آخرین تکنولوژی های روز دنیا را در طراحی شبكه كامپیوتری به امری ضروری مبدل کرده است . بعلاوه، انتخاب تیم اجرای شبکه با توان فنی مناسب و با سابقه و نظارت بر نحوه اجرای پروژه از به هدر رفتن سرمایه و زمان برای پیاده‌سازی شبكه جلوگیری و اجرای صحیح آن را تضمین می‌كند. در این راستا شرکت برنامه نویسان پارس نت با ارائه خدمات زیر در جلب رضایت مشتریان گرامی کوشش بسیار دارد .

  • Unix Server Administration
  • BIND DNS Server
  • JBoss Application Server
  • Tomcat Servlet Container
  • Database MySQL Community Server
  • Nginx Web Proxy Server