طراحی وب سایت


وب سایت به مکانی در اینترنت گفته می شود که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود قرار داده است. به بیان دیگر به مجموعه ای از فایل های مختلف ( تصاویر، متون و یا فایلهای برنامه نویسی شده )که به منظوری خاص با هم مرتبط شده اند اصطلاحا وب سایت گفته می شود. این فایلها عموما بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار می گیرند و با یک نام دامنه مشترک فراخوانی می شوند.

سایتها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت است از :
وب سایتهای ثابت یا Static Website : این سایت ها یکبار طراحی می شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آنها قرار می گیرد و این اطلاعات تنها توسط یک طراح وب سایت قابل تغییر می باشد . زبان برنامه نویسی که غالبا در طراحی اینگونه وب سایتها مورد استفاده قرار می گیرد HTML ، Java Script و CSS هستند .

از آنجا که این دسته از وب سایت ها معمولا دارای حجم کمتری از کد هستند سرعت بارگذاری بالایی دارند. این کاهش حجم کدها نه تنها در بارگذاری بلکه درخوانایی بیشتر سایت توسط رباتهای جستجوگر نیز تاثیر می گذارد که این ویژگی سبب بهتر شدن وضعیت آنها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان رنکینگ می شود. سایتهای ثابت قیمت طراحی پایین تری نسبت به سایر سایتها دارند.

عدم امکان تغییر در این نوع سایتها توسط افراد عادی از طرفی سبب افزایش امنیت و بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می شود و از طرف دیگر باعث میشود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت میسر نباشد. سایتهای ثابت برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

وب سایتهای پویا یا Dynamic Website : همانطور که از نام این دسته از وب سایت ها مشخص است محتوای آنها پویا بوده و بعد از طراحی ، توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وب سایتهای پویا میتواند براساس نیاز متفاوت باشد در اینگونه وب سایتها ابتدا قالب کلی وب سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوای آن توسط مدیران وب سایتها تغییر می‌کند یکی از مزیت های وب سایتهای داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که به دفعات زیاد نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.